Bruksizm
Czym jest bruksizm?
Bruksizm to choroba polegająca na niemożliwej do kontrolowania aktywności mięśni żwaczy. W ataku bruksizmu zaciskamy szczęki i zgrzytamy zębami, z czego często sami nie zdajemy sobie sprawy. Nieświadome ataki bruksizmu dają o sobie znać przede wszystkim nocą, kiedy wokół panuje cisza. Doskonale słychać wówczas zgrzytanie zębami, pocieranie i stukanie, które chory bezwiednie nimi wykonuje.
Właśnie dlatego często zdarza się, że z problemów osób dotkniętych bruksizmem jako pierwsi zdają sobie sprawę ich partnerzy, przebywając nocą w tym samym pomieszczeniu. Osoby chore odkrywają swój problem później, kiedy do objawów akustycznych zaciskania zębów dołączają bolesne zmiany w obrębie jamy ustnej, szczególnie dokuczające w stawach, przeskakiwanie żuchwy, przewlekły ból głowy, napięcie mięśni twarzy, bóle ucha, okolic oczodołów, zaburzenia słuchu i inne problemy ogólnoustrojowe. Niestety, wówczas dolegliwość ta jest już naprawdę rozwinięta, może prowadzić do groźnych powikłań i wymaga natychmiastowego leczenia.
Objawy bruksizmu
Bruksizm to zaciskanie szczęk nawet 10 razy mocniej niż w trakcie przegryzania czegoś twardego. Z tego względu symptomy nie dotyczą jedynie jamy ustnej.
To schorzenie wpływa negatywnie na cały organizm i nieleczony prowadzi do niebezpiecznych powikłań. Z czasem dolegliwości bólowe obejmuje kolejne obszary ciała.
Metody leczenia bruksizmu
Jedną z popularnych metod leczenia tej przypadłości jest zakładanie na noc specjalnej szyny. Jednak ten sposób dotyczy przede wszystkim pacjentów, u których problem nie jest jeszcze zaawansowany.
W większości przypadków skuteczną metodą jest podanie toksyny botulinowej w mięśnie żwaczy, które prowadzi do “zamrożenia” mięśnia na okres około 6 miesięcy.